Klub měsíček
měsíček - kytka klub novinky masáže semináře fitness-berry recepty obchod kontakty
 

Styly šiacu

Katsusuke Serizawa dokázal existenci tsubo bodů (ze systému akupunkturních drah). Podařilo se mu to díky elektrometrické metodě, v tehdejší době ještě nepříliš známé. Za to získal doktorát z medicíny. Zdokonalil techniku terapie tsubo a napsal i knihu Tsubo: Vital Points for Oreintal Therapy (Tsubo: životodárné body orientální terapie).

Tokujiro Namikoshi (1905-2000) studoval anma i západní masáž. Zasloužil se za uznání šiacu jakožto řádné léčebné metody a oddělil ji tak od anma masáže, která byla vnímána více jako relaxační než léčebná technika. Pro jeho styl je typická stimulace určitých bodů, které se však nevztahují ke klasickým čínským meridiánům. V roce 1957 dostal jeho institut licenci na vyučování jako Japonská škola šiacu. Škola nabyla velké popularity a jeho syn odjel vyučovat šiacu za hranice Japonska, do Evropy a Spojených Států. Tento styl šiacu v Japonsku převažuje.

Shizuto Masunaga (1925-1981) se narodil v rodině praktiků šiacu. Jaho matka studovala přímo u samotného Tamai Tempaku. Rozhodl se studovat západní psychologii, ale díky vlivu matky se také zajímal o tradiční východní medicínu. Po ukončení studií psychologie navštěvovatl Namikoshiho Japonskou školu šiacu. Poté zde 10 let vyučoval psychologii a zároveň byl profesorem psychologie na Tokijské univerzitě. V Tokiu také otevřel Iokai Shiatsu Center, kde učil svůj styl, který nazval zen šiacu. Díky své vysoké vnímavosti objevil existenci větví a prodloužení meridiánů. Proto se jim věnuje více než bodům. Tento styl, možná také díky kouzelnému slovíčku zen, je úspěšné ve zbytku světa.

Z dalších stylů můžeme jmenovat Ohashiatsu, autorem je pan Ohashi (nar.1944, žijící v New Yorku), šiacu pěti elementů (více čerpá z čínské teorie pěti elementů) nebo makrobiotické bosonohé šiacu autorky Shizuko Yamamoto.

Cílem všech šiacu praktiků je dojít na stejný vrchol - k tělesné, duševní i duchovní harmonii přijímajícího i dávajícího šiacu, ale cesty se mohou lišit. Každý z nás si šiacu uzpůsobí obrazu svému a přitáhne si určitou skupinu lidí, kterým ten který styl bude vyhovovat.

  http://www.jansilar.cz/ http://www.akfelix.cz/index.php?page=kontakt http://www.hozak.cz/