Klub měsíček
měsíček - kytka klub novinky masáže semináře fitness-berry recepty obchod kontakty
 

Historie šiacu

Kořeny šiacu je třeba hledat v tradiční medicíně Dálného Východu. Ta ve své celistvosti obsahuje přesnou diagnostiku tělesného i duševního stavu, cviky na udržení i zlepšení kondice, dietetická doporučení, bylinnou léčbu a v neposlední řadě i různé formy masáží.

Tuina (tah a sevření) v Číně nebo anma (tlak a úder) v Japonsku pracují s technikami vibrace, tlaku, sevření a hnětení. Šiacu (tlak či stisk prsty) je navíc obohacena o techniky západní chiropraxe, fyzioterapie a psychologie. V šiacu se tedy snoubí tisícileté zkušenosti Východu a poznatky moderní vědy Západu.

Za zakladatele šiacu je považován Tamai Tempaku. Roku 1915 vydal knihu Shiatsu Ryoho (Akupresura jako léčebná technika), ale ohlas vyvolala až jeho druhá kniha Shiatsu Ho (Akupresurní terapie). Hluboké znalosti západní anatomie a fyziologie spojil s východními technikami jako anma-masáž, ampuku (břišní masáž a terapie), akupunktura, do-in (tělesná cvičení). Staví vedle sebe starou východní moudrost a tradici a moderní západní medicínu. Klade také velký důraz na osobnost šiacu terapeuta, protože si uvědomuje, že šiacu není pouhé promačkávání svalů prsty. V tomto umění v jeho nejvyšší formě vidí léčbu rukama, která může pomoci odstranit nějakou nemoc.

Mezi jeho žáky patřily takové osobnosti jako Katsusuke Serizawa, Tokujiro Namikoshi nebo matka Shizuto Masunaga. Každý z nich založil svoji školu a vydal se trochu jinou cestou.

  http://www.akfelix.cz/index.php?page=kontakt http://www.hozak.cz/ http://www.jansilar.cz/