Klub měsíček
měsíček - kytka klub novinky masáže semináře fitness-berry recepty obchod kontakty
 

Recepty

Podle tradiční čínské medicíny jsou tři prameny čchi (životní energie). Jeden je nám dán do vínku hlavě po rodičích a prarodičích. Tvoří ho tzv prenatální čchi, slovy modeního člověka můžeme hovořit o genetice, předávání genů, o vrozených vlastnostech a vrozené tělesné konstituci. Kvalitu tohoto pramene již příliš neovlivníme, ale celoživotně z něj postupně odebíráme.

Další dva zdroje patří k tzv. postnatální čchi. Jedním je dech a druhým výživa. Oba tyto zdroje jsou již ovlivnitelné našim životním stylem. Ve staré Číně byla práce s těmito dvěma prameny povýšena na umění, umění života. Pro zlepšení dechu a tělesné kondice vznikala řada čvičení (čchi-kung, tchaj-ťi). Strava byla vnímána jako důležitý klíč k udržení dlouhodobé vitality, dobré nálady a radosti ze života.

Dnes mluvíme o množstí kalorií ve stravě nebo o poměru tuků, cukrů a bílkovin. V tradiční čínské medicíně jsou potraviny charakterizovány jejich povahou (horká, teplá, neutrální, svěží, chladná), chutí (kyselá, hořká,sladká, ostrá, slaná) a vztahem k orgánům nebo drahám. To je prozatím asi nesrozumitelné, ale další doporučení je již pochopitelné.

V jídle je důležitá pestrost a stravitelnost potravin, jejich úprava, kvalita a množství. K nešvarům dnešní doby v oblasti stravování patří přejídání, nepravidelnost a spěch, pozdní večeře, nadmíra pití při jídle a jednostrannost výběru potravin bez ohledu na momentální kondici nebo roční období.

Na těchto stránkách se budou postupně rozšiřovat informace o vlivu potravin na naše zdraví a objevovat se recepty se vztahem k probíhající roční době.

  http://www.hozak.cz/ http://www.ostre22.cz/ http://www.jansilar.cz/